Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
Parafia Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach

Pielgrzymka 28-31.07.2015r.

Jeruzal (Wilkowyje) – Siedlce – Sokółka – Litwa (Wilno, Troki) – Studzieniczna – Augustów

W dniu 28 lipca 2015 roku z parafii Zebrzydowice wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Sokółki i na Litwę. Celem pielgrzymowania było zapoznanie się z historią i pięknem ziem niegdyś należących do Rzeczypospolitej.

Trasa przebiegała przez Jeruzal (Wilkowyje), gdzie każdy miał okazje w ciszy pomodlić się w Kościele pod wezwaniem św. Wojciecha o patronowanie Polsce. Była to także okazja do zwiedzenia planu filmowego dobrze znanego serialu Ranczo i można było usiąść na serialowej ławeczce przed „Sklepem u Więckławskiej”.

 


 


 


Następnie pątnicy udali się do Katedry p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach oraz do Diecezjalnego Muzeum, gdzie można było poznać niezwykłość i siłę wyrazu twórczości El Greco (1541-1614) - hiszpańskiego malarza, którego jedyne dzieło Ekstaza Św. Franciszka prezentowane jest w Polsce od 2004 roku.

 


 

O godzinie 16.30 dotarliśmy do celu wtorkowej drogi, do Sokółki. Tam o godzinie 17.00 braliśmy udział w adoracji Najświętszego Sakramentu przygotowanego przez Akcję Katolicką w Zebrzydowicach. Następnie obejrzeliśmy film o historii Cudu Eucharystycznego, który miał miejsce w tym kościele, a o godzinie 18.00 w parafii p.w. Św. Antoniego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą koncelebrował ks. wikary Władysław Bajer. Kolejne godziny każdy z pielgrzymów mógł przeznaczyć na indywidualną modlitwę lub spacer po okolicy.

 


 


 


 


 


 


 

Wczesnym rankiem, następnego dnia ruszyliśmy w drogę na Litwę. Około godziny 11 rozpoczęliśmy zwiedzanie Wilna od Ostrej Bramy i tam przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, pod przewodnictwem Ks. Władysława odmówiliśmy Litanie Loretańską. Kolejne obiekty sakralne które zwiedzaliśmy to: Cerkiew Świętej Trójcy; Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym od 2005 roku znajduje pierwszy obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego namalowanego według wskazań św. Siostry Faustyny oraz bł. ks. Michała Sopoćki oraz Kościół Św. Ducha, w którym o godzinie 18.00 odbyła się msza, pod przewodnictwem ks. Bajera.

Ważnym punktem tego dnia był także Domek św. Siostry Faustyny Kowalskiej, gdzie mogliśmy poznać jej życiorys oraz zobaczyć miejsce gdzie Pan Jezus objawiał się Św. Faustynie i podyktował Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dlatego też pielgrzymi z Parafii z Zebrzydowic postanowili wspólnie odmówić Koronkę w sali z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego.

Mieliśmy również okazję zobaczyć Pałac Prezydencki (dawny biskupi), Uniwersytet Wileński oraz Muzeum Adama Mickiewicza gdzie mogliśmy poznać miłosne losy naszego wieszcza, rodaka. Późnym wieczorem chętni mogli podziwiać zachód słońca nad panoramą Wilna, z 19 piętra Wieży Telewizyjnej. Na zakończenie dnia, po wieczornej modlitwie udaliśmy się na spoczynek.

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

30 lipca, wczesnym rankiem udaliśmy się na Mszę Św. którą koncelebrował wraz z naszym Księdzem, sam Ksiądz Biskup Wileński. Po mszy ruszyliśmy na cmentarz Na Rossie, gdzie delegacja Akcji Katolickiej z Zebrzydowic zapaliła symboliczny znicz na Grobie Legionistów. W zadumie pochyliliśmy głowy nad mogiłami a następnie udaliśmy się w drogę do Trok.

W Trokach nawiedziliśmy obraz Matki Bożej Trockiej oraz udaliśmy się do Zamku Wielkich Książąt Litewskich – położonego na wyspie, otoczonej pięknymi jeziorami. Przeszliśmy też przez wioskę karaimską i skosztowaliśmy kibiny z rosołkiem – tradycyjne danie karaimskie. Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Ojczyzny.

To jednak nie koniec naszej pielgrzymki. Przed ostatnim punktem było Sanktuarium Maryjne w Studzieniczej gdzie wspólnie odmówiliśmy Różaniec Święty. Z tego miejsca prawie wszyscy pielgrzymi udali się statkiem szlakiem wodnym Św. Jana Pawła II, kanałem Augustowskim do malowniczej miejscowości podlaskiej – Augustowa. Po około godzinnym rejsie wyruszyliśmy w drogę powrotną do rodzinnych stron.

Wczesnym rankiem 31 lipca , pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzy zakończyliśmy naszą uświęcającą pielgrzymkę; dziękujemy Bogu, Matce Najświętszej oraz osobom którzy nas wspierali modlitwą za szczęśliwe pielgrzymowanie.

Cały wyjazd został w pełni zorganizowany dzięki staraniom Prezes Oddziału Akcji Katolickiej w Zebrzydowicach, Pani Marioli Rojek oraz Pana Andrzeja Rojka.

 


 


 


 

 


 


 


 "Trzeba darzyć zaufaniem ludzi świeckich, jest w nich bowiem wielki potencjał dobrej woli, kompetencji i gotowości służenia."

Jan Paweł II